Chlorheksydyna - to lek w postaci roztworu biglukonianu chlorheksydyny, który wykazuje właściwości antyseptyczne i dezynfekujące.
Skutecznie działa na mikroorganizmy Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym wirusy, bakterie i grzyby.
Chlorheksydyna niszczy komórki mikroorganizmów od wewnątrz, zapobiegając ich rozmnażaniu, utrzymując aktywność w obecności ropy, krwi i innych substancji organicznych.
Po zastosowaniu zewnętrznym lub miejscowym nie wchłania się do krwiobiegu, nie przenika przez nieuszkodzoną skórę. W przypadku przypadkowego spożycia praktycznie nie jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i jest wydalany głównie z kałem iw bardzo małej ilości z nerkami.
Zastosuj zewnętrznie. W przypadku mikrourazów skórę wokół rany należy leczyć roztworem, a następnie nałożyć na ranę serwetkę nasączoną roztworem i przymocować bandażem lub plastrem.
W zapobieganiu infekcjom przenoszonym drogą płciową lek jest skuteczny, jeśli jest stosowany nie później niż 2 godziny po stosunku seksualnym. Przed zastosowaniem leku w profilaktyce chorób wenerycznych należy opróżnić pęcherz, umyć ręce i narządy płciowe. Następnie potraktuj skórę łonową, wewnętrzne powierzchnie ud i genitalia strumieniem roztworu. Za pomocą końcówki wstrzyknąć zawartość butelki do cewki moczowej: dla mężczyzn - 2-3 ml, dla kobiet - 1-2 ml (dla kobiet wstrzyknąć 5-10 ml do pochwy i przytrzymać przez 2-3 minuty). Potraktuj roztworem skórę wewnętrznych powierzchni ud, łonowych i genitaliów. Po zabiegu nie należy opróżniać pęcherza przez 2 godziny.
Kompleksowe leczenie zapalenia cewki moczowej i zapalenia cewki moczowej i gruczołu krokowego przeprowadza się przez wstrzyknięcie do cewki moczowej 2-3 ml roztworu diglukonianu chlorheksydyny 1-2 razy dziennie, przebieg leczenia wynosi 10 dni. Procedury są przepisywane co drugi dzień.
Stosować roztwór leku w postaci irygacji, płukania i aplikacji - nanieść 5-10 ml roztworu na dotkniętą powierzchnię skóry lub błon śluzowych z ekspozycją przez 1-3 minuty 2-3 razy dziennie (na tampon lub przez irygację).
W czasie ciąży lub karmienia piersią lek należy stosować w zwykle zalecanych dawkach.
Dzieci.
Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Jakie są wskazania do stosowania roztworu chlorheksydyny?
Służy do leczenia i dezynfekcji różnych ran, w tym głębokich, ropnych, oparzeń, infekcji skóry i błon śluzowych, mikrourazów skóry. Jako profilaktyka chorób wenerycznych.
Dlaczego możesz używać chlorheksydyny?
Do zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową: kiła, rzeżączka, rzęsistkowica, chlamydia, ureaplazmoza, opryszczka narządów płciowych.
Do dezynfekcji ran ropnych, zakażonych oparzeń, do leczenia infekcji skóry i błon śluzowych w chirurgii, położnictwie, ginekologii, urologii: zapalenie cewki moczowej, zapalenie cewki moczowej i gruczołu krokowego, stomatologia: płukanie i irygacja - zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, afty, zapalenie przyzębia.
Czego nie można leczyć chlorheksydyną?
Chlorheksydyna jest przeciwwskazana w przypadku zwiększonej wrażliwości na składniki leku, w przypadku zapalenia skóry, procesów alergicznych i wrażliwości na poszczególne substancje w kompozycji. Nie zaleca się używania go w połączeniu z jodem. Nie jest możliwe leczenie zapalenia spojówek lekiem i płukanie ubytków. Nie zaleca się również stosowania na rany o dużej powierzchni, podczas operacji na ośrodkowym układzie nerwowym i przewodzie słuchowym, w okulistyce, do wprowadzenia do przewodu słuchowego.
Po co płukać usta chlorheksydyną?
Podczas leczenia chorób dziąseł lub wykonywania niektórych zabiegów stomatologicznych dentysta może przepisać na receptę antybakteryjne płukaniezawierające chlorheksydynę. Ten płyn do płukania jamy ustnej pomaga kontrolować wzrost i zabijać bakterie w jamie ustnej, które powodują choroby dziąseł.
Jak używać chlorheksydyny do płukania gardła?
Przed użyciem tego leku należy przepłukać usta czystą wodą. Następnie należy odmierzyć 15-20 ml produktu leczniczego. Gardło należy płukać przez 30-60 sekund, po czym wypluć płyn, nie połykać.
Roztwór chlorheksydyny do użytku zewnętrznego. zastąpić 0,05% na 200 ml butelkę. jest lekiem dostępnym bez recepty i jest dostępny bez recepty.
Co zabija chlorheksydynę?
Diglukonian chlorheksydyny jest kationowym biguanidem. Chlorheksydyna ma grupy aminowe białek komórkowych. Wnika w błony wewnątrzkomórkowe komórek bakteryjnych, osadza się na cytoplazmie i zmienia funkcję błony, zapobiegając zużyciu tlenu, co powoduje obniżenie poziomu kwasu adenozynotrójfosforowego (ATP) i śmierć komórki. Niszczy DNA i zakłóca syntezę DNA w mikroorganizmach. Zapewnia długotrwałą, trwałą aktywność przeciwdrobnoustrojową, która zapobiega rozmnażaniu się drobnoustrojów, co najmniej przez 6 godzin po zastosowaniu leku.
Czy chlorheksydynę można stosować na otwartą ranę?
Chlorheksydynę można stosować w leczeniu ran, a nawet oparzeń skóry, ponieważ nie zawiera alkoholu.